-

بازاریاب بیمار یا بازاریابی بیمار محور چیست؟

 

در حال حاضر، مراقبتهای بیمار محور که مراقبت مبتنی بر ارزش نیز نامیده می شود، در حال افزایش است. به این معنی که بیماران اکنون به دنبال مراکزی هستند که مراقبتهای پزشکی و درمانی را حول نیازهای خود دریافت کنند و به خاطر همین موضوع، بازاریاب بیمار یا بازاریابی بیمار محور نیز به سرعت رشد کرده است و بازاریابی در زمینه پزشکی و درمانی نیز به سمت شخصی سازی پیش می رود.

اگر شما برای تبلیغات مرکز درمانی خود یا مطب شخصی خود اقدام به راه اندازی سایت پزشکی کرده باشید و یا برای تبلیغات کلینیک زیبایی خود که ممکن است پزشکان مختلفی فعالیت داشته باشند از طریق تبلیغات پزشکان در اینستاگرام فعالیت داشته باشید، در مسیر بازاریابی برای مطب پزشکی بازهم نیازهایی به بازاریابی بیمار محور دارید. در واقع گاهی خود پزشک باید نقش بازاریاب بیمار داشته باشد و با تشخیص درست خود و معالجه حاذقانه بیمار خود، به بهترین شکل توانایی خود را عرضه کند.

بازاریابی بیمار محور، استراتژی های بازاریابی را بر روی جذب بیماران به روشی موثرتر، متمرکز می کند. به طور خلاصه، بازاریاب بیمار، بر روی شخصی کردن مراقبت از بیمار با در نظر گرفتن زمینه های منحصر به فرد، سبک زندگی، ترجیحات و نگرانی های پزشکی هر شخص، متمرکز است.

در ادامه این بخش اطلاعات بیشتری در رابطه با بازاریاب بیمار و بازاریابی بیمار محور کسب خواهید کرد.

بازاریاب بیمار چه مزایای دارد؟

هنگامی که بازاریابی بیمار محور، به طور موثر انجام شود، مزایای زیادی هم برای ارائه دهندگان خدمات پزشکی و درمانی و هم برای بیماران به همراه خواهد داشت:

  • افزایش اعتبار سازمانی
  • بهبود رضایت بیمار
  • مشارکت بهتر بیمار
  • افزایش اعتماد
  • بهبود نتایج بیمار
  • آموزش پیشرفته به بیمار

هنگامی که پزشکان و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و درمانی، نیازهای بیمار را درک کنند و محتوایی ارائه دهند که این نیازها را برطرف کند، بیماران دید مطلوب تری نسبت به تخصص و تجربه پزشک خواهند داشت، خودآموزتر می شوند و تجربه کلی بهتری از ملاقات با پزشک خواهند داشت.

در واقع با داشتن یک پزشک شخصی، بیماران تصمیمات آگاهانه ای در مورد سلامت و درمان خود می گیرند و در روند درمان خود، عمیق تر درگیر می شوند که می تواند هزینه های مربوط به مراقبت را هم برای پزشکان و هم برای بیماران کاهش دهد. همین مزایا، بر بیمارانی که از بازاریابی بیمار محور استفاده می کنند نیز تأثیر می گذارد.

اگرچه بازاریابی بیمار محور مزایای قابل توجهی دارد، اما رویکرد نسبتاً جدیدی در این زمینه است. در گذشته، بازاریابی مراقبت ‌های بهداشتی فقط حول محور خدمات، درمان ‌ها و پزشکان متمرکز می ‌شد اما امروزه بازاریاب بیمار، به یکی از روش های بازاریابی بسیار پرطرفدار برای پزشکان و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و درمانی تبدیل شده است.

بازاریابی بیمار محور

چند نکته مهم در رابطه با بازاریابی بیمار محور و بازاریاب بیمار

برای اینکه بتوایند بازاریابی بیمار محور را به بهترین شکل ممکن انجام دهید و یک بازاریاب بیمار عالی باشید، لازم است به چند نکته مهم در این زمینه توجه داشته باشید:

مخاطب خود را درک کنید

برای اینکه بتوانید ارتباط عمیق تر و بهتری با مخاطب خود برقرار کنید لازم است که همدلی بیشتری با بیمار داشته باشید. اگرچه نمرات رضایت بیمار و نظرسنجی‌ های جامعه، شروعی عالی برای درک بیماران است، اما بسیار مهم است که برای درک دیدگاه‌ های بیمار، با انها همدل باشید و کمی عمیق ‌تر ارتباط برقرار کنید. برای درک بهتر نیازهای بیمار، با آن دسته از متخصصان مراقبت های بهداشتی که روزانه با بیماران تعامل دارند، مانند پزشکان، هماهنگ کنندگان مراقبتهای درمانی، پرستاران و سایر کارکنانی که با بیمار روبرو هستند، صحبت کنید.. به این ترتیب می ‌توانید نیازهای بیمار را از طریق افرادی که به طور مستقیم با بیماران در تعامل هستند، درک کنید.

به طور کلی، وقتی دید واضح تری از شرایط بیمار داشته باشید، می توانید کمپین های بازاریابی ایجاد کنید که نیازهای آنها را در نظر بگیرد.

همه چیز را ساده نگه دارید

ارتباطات در زمینه مراقبت های بهداشتی می تواند پیچیده باشد. با این حال، اکثر بیماران پیام‌ های ساده و قابل فهم را ترجیح می ‌دهند. بنابراین اگر می خواهید به عنوان بازاریاب بیمار فعالیت کنید، استفاده از عبارات قابل درک برای دستیابی به مخاطبان و مرتبط ماندن بسیار مهم است. سعی کنید در سطح خواندن مدرسه، راهنمایی بنویسید تا مخاطبان برای ارتباط با پیام شما مشکلی نداشته باشند.

آنها را در جایی که هستند ملاقات کنید

استراتژی بازاریاب بیمار و بازاریابی بیمار محور در مورد ارائه اطلاعات مفید و مرتبط به مخاطبان است. بنابراین با بیماران در فضاهایی که بیشتر در ان حضور دارند، تعامل کنید. برخی از بیماران وقت خود را در کانال های اجتماعی خاصی سپری می کنند. به عنوان مثال، جمعیت جوان تر به احتمال زیاد در اینستاگرام و یوتیوب حضور دارند، در حالی که نسل های قدیمی تر در فیس بوک و تلویزیون هستند. گاهی اوقات نیز لازم است بازاریابی بیمار محور را در خانه ها انجام دهید.

به طور کلی، بازاریابی بیمار محور برای ایجاد یک رابطه تعاملی و اعتماد بسیار مهم است. برندهایی که ابتدا با نیازهای بیمار شروع می‌ کنند، مزایایی خواهند داشت که به بهبود تجربه بیمار و رشد سازمانشان کمک می‌ کند.

بازاریابی بیمار محور

خلاصه مطلب

این روزها، به سختی می توانید یک شرکت علوم زیستی یا مرکز درمانی را پیدا کنید که برای تمرکز بر بیمار تلاش نمی کند. بیمار محوری به معنای ترکیب دیدگاه ها، نیازها و اولویت های بیماران در فرآیند تولید دارو، تجویز دارو و برنامه ریزی برای درمان است و معنای آن برای بازاریاب بیمار این است که با ایجاد اطلاعات مرتبط، قابل اجرا و جذاب، یک برند، مرکز درمانی، پزشک یا کلینیک را به صورت قابل درک به بیماران معرفی کند تا بیماران برای استفاده از خدمات آنها، ترغیب شوند. اگر تمایل دارید به عنوان بازاریاب بیمار فعالیت کنید یا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید، می توانید با کارشناسان و متخصصان تیم رتا (rota) صحبت کنید.

پست های مرتبط