برندسازی و برندینگ

کارهایی که ما در حوزه برندینگ بلدیم...!

برندینگ و برندسازی

یک اعتقاد قدیمی وجود داره که میگه: {برندها محصول یا خدمات نمی فروشند. اون ها تجربه، احساس و ایدئولوژی میفروشند}. همین الان گوشیتون رو بردارید و پیج شرکت هایی مثل cocacola, pepsi, redbull, apple, google رو داخل اینستاگرام سرچ کنید.

نتیجه رو میتونید به وضوح ببینید: در 80% پست ها در مورد محصول صحبت نمی کنند. این برندها دقیقا جایگاه خودشون رو در بازار پیدا کردند و تجربه استفاده از محصول رو به مشتری می فروشند.
این خلاصه کاری هست که در برندسازی باید انجام شود. مهم نیست در چه صنعتی و چه حوزه ای فعالیت می کنید. اگر میخواهید شماره یک صنعت خودتون بشید و بتونید یک باشگاهی از مشتریان وفادار بسازید که در بلندمدت باعث سودآوری کسب و کارتان شوند، شما نیاز به برندینگ دارید. 

مزایای برندینگ

  • کاهش هزینه های تبلیغات در بلند مدت
  • ایجاد حسن شهرت در صنعت
  • افزایش فروش 
  • بالارفتن تبلیغات دهان به دهان 
  • افزایش تاثیرگذاری تبلیغات بر روی مشتریان
  • تاثیر در کارکنان و ایجاد حس غرور در آن ها در راستای کارکردن برای شما

مراحل برندینگ

بصورت کلی برندینگ رو ما در سه فاز انجام میدیم:

فاز اول: کسب و کار شما آنالیز میشه، نقاط قوت و ضعف کارتون پیدا میشه، بازار هدفتون رو ترسیم میکنیم، صنعتتون آنالیز میشه و در نهایت استراتژی برندینگتون براساس بررسی های صورت گرفته تدوین میشه.

فاز دوم: براساس استراتژی تدوین شده هویت بصری کسب و کارتون که شامل: آرکتایپ، لوگو، لحن، رنگ، اسم و... تدوین میشه و برند شما توی این مرحله آماده عرضه میشه.

فاز سوم: براساس استراتژی، آرکتایپ برندتون و همچنین بازارهدفی که مشتریانتون حضور دارند مدیریت تبلیغاتتون انجام میشه.

آنالیز رایگان کسب و کار شما

اگه میخوای تیم ما کسب و کارت رو به صورت رایگان برات آنالیز کنه فرم زیر رو پر کن

فقط نام و شماره موبایل

اطلاعات بیشتر در مورد برندسازی و برندینگ…

برند چیست؟

برند در زبان فارسی به نام تجاری ترجمه شده است. اما متاسفانه این ترجمه، تعریف دقیقی از برند نیست. به محصول، خدمت و یا هر کانسپتی که دارای هویت مشخص، لوگو، رنگ و یا المان های دیگری که باعث تمایز از بقیه رقبا می شوند برند می گوییم. باید توجه کنیم که برند با حسن شهرت متفاوت است. به این معنی که برند حتی می تواند منفی باشد و حسن شهرت نداشته باشد به عنوان مثال داعش. برندی منفی که در سال 2016 بالغ بر 85% در سراسر جهان آگاهی از برند(brand awareness) ساخته بود. عنصری که در برندسازی مهم است هویت است که ایجاد تمایز می کند. متخصصان با ساخت هویت و عناصر دیگر  سعی میکنند برندی بسازنند که در ذهن مردم ماندگار شود.

برندسازی چیست؟

به مجموعه فعالیت هایی که باعث می شود یک محصول، خدمت، کانسپت و یا شرکتی در ذهن مشتری هویت بگیرد و با دریافت برخی المان های حسی در ذهن مشتری متبادر شود برندینگ یا برندسازی می گویند. بسته بندی محصول و یا تبلیغ آن و یا حتی تن صدایی که مشتری از سمت شما می شوند جلو هایی از برند شما می باشد. یکی از معروف ترین برندهای جهانی شرکت کوکا کولا می باشد. ترکیب دو رنگ قرمز و سفید با لوگویی با دست خط ساده که نزدیک به یکصد سال است هویت خود را بین مردم جهان حفظ کرده است. 

تفاوت برندینگ و مارکتینگ

هرچند این دو مفهوم شباهت های بسیار زیادی به یکدیگر دارند اما دارای تفاوت های فاحشی نیز می باشند. برندینگ فعالیت های مربوط به هویت سازمان می باشد که تعهدی بلندمدت در رابطه با مشتریان ایجاد می کند اما مارکتینگ مربوط به فعالیت هایی است که محصول یا سازمان را با مشتریان بالفعل مواجه می کند بطوری که تعهد بلندمدت سازمان ایفا گردد. زمانی که با مارکتینگ در تلاشیم محصول یا خدمت خودرا به مشتریان بفروشیم با برندینگ در تلاش هستیم که به آن ها بگوییم چه کسی هستیم. مارکتینگ تلاش می کند که توجه مشتریان را جلب کند اما برندینگ در تلاش است توجه آنان را حفظ کند.

مزایای برندسازی

1. تاثیرگذاری در انتخاب مشتریان هنگام خرید

2.هویت دهی به کسب و کار

3.به شما کمک می کند در ذهن مشتریان بمانید

4.کمک به دریافت نتایج بهتر در تبلیغات و بازاریابی

5.کاهش هزینه های تبلیغات

6.کمک به حفظ و جذب منابع با کیفیت 

تا دیر نشده کمپین خودتو بساز و نتایج واقعی اون رو مشاهده کن