-

بازاریابی برای مطب از طریق بازاریابی آنلاین راه تضمینی جذب بیمار

بازاریابی برای مطب و کلینیک زیبایی

به نظر شما چگونه یک فرد می تواند پزشک مورد نظر خود را پیدا کند؟ به احتمال زیاد آنها به صورت آنلاین جستجو می کنند، از دوستان خود پرس و جو می کنند یا به یک بیمارستان مراجعه می کنند و می خواهند که با متخصص تماس بگیرند. اما اگر آنها جستجو کنند و نام شما یا مطب شما هرگز نیامد چه؟

در دنیای ایده ‌آل، راه‌ اندازی کلینیک زیبایی یا راه اندازی مطب و ارائه مراقبت‌های عالی برای معرفی خدمات شما کافی است و بیماران به‌ طور خودکار شما را پیدا می ‌کنند. اما در دنیای واقعی، اگر می خواهید شناخته شده و معروف شوید، باید با روش های بازاریابی برای مطب آشنا باشید و مطب خود را به بهترین شکل ممکن تبلیغ کنید تا به گروه های مختلفی از افراد، معرفی شوید.

اگرچه بازاریابی برای مطب، ممکن است کمی دلهره آور به نظر برسد، اما نگران نباشید، ما کار را برای شما ساده کرده ایم و راهنمای گسترده ای در مورد اینکه چگونه می توانید بازاریابی پزشکی و بازاریابی برای مطب خود را شروع کنید تا از این طریق بتوانید کسب و کار خود را در عین ارائه بهترین مراقبت از بیمار، توسعه دهید. اگرچه مطالب فوق برای پزشکان گفته شده، اما برای تبلیغات کلینیک زیبایی نیز می‌توانید از آن بهره ببرید. با ما همراه باشید تا اطلاعات خوبی در این زمینه کسب کنید.

چرا امروزه بازاریابی برای پزشکان مهم است؟

بسیاری از پزشکان تعجب می کنند که چرا بازاریابی دیجیتال برای معرفی تخصص آنها بسیار مهم است و یا شاید بازاریابی برای مطب، مهمترین اولویت آنها نباشد. اما در دنیای امروز، اولین تعاملی که سایر افراد با تخصص و دانش پزشکی شما خواهند داشت، به احتمال زیاد نتیجه چیزهایی است که در رسانه های آنلاین یا آفلاین می بینند.

بنابراین، برای شما به عنوان یک متخصص پزشکی ضروری است که اقدامات لازم در جهت بازاریابی برای مطب و خدمات خود را انجام دهید، زیرا این چیزی است که می تواند به شما کمک کند تا در میان سایر پزشکان و مطب های پزشکی و در این زمینه رقابتی، بسیار برجسته باشید.

بنابراین، استفاده از یک استراتژی بازاریابی دیجیتال موثر برای مطب می تواند باعث شود که بیماران آینده نگر مطب شما را نسبت به سایرین در منطقه، انتخاب کنند. در این صورت، هر بیمار جدیدی که با تیم پزشکی شما قرار ملاقات تعیین می‌کند، سود شما را افزایش داده و موفقیت بازاریابی برای مطب شما را افزایش می  دهد.

در واقع، هدف بازاریابی برای مطب پزشکان، آوردن بیماران جدید با ایجاد یک تصویر حرفه ای است که اعتماد ایجاد می کند، انگ و استرس ویزیت پزشک را می‌شکند و به طور همزمان شهرت و جایگاه مطب شما را تقویت می  کند.

بازاریابی برای مطب

بهترین استراتژی ها در بازایایی برای مطب پزشکان

وقتی نوبت به بازاریابی برای پزشکان می ‌رسد، استراتژی ‌های مختلفی وجود دارد که می ‌توانید برای دستیابی به بیماران فعلی و جدید و ایجاد آگاهی دادن از تخصص پزشکی خود استفاده کنید.

برخی از موثرترین استراتژی های دیجیتال مارکتینگ برای پزشکان عبارتند از:

  • بازاریابی محتوا: راه اندازی سایت پزشکی و ایجاد محتوای نوشتاری یا بصری برای ارسال در وب سایت یا صفحات رسانه های اجتماعی. بازاریابی محتوا می تواند بهینه سازی موتور جستجو (SEO) شما را بهبود بخشد و به افراد بیشتری اجازه می دهد تا وب سایت شما را هنگام جستجوی خدمات پزشکی و بهداشتی مرتبط پیدا کنند.
  • بازاریابی رسانه های اجتماعی: ارسال در پلتفرم های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک، اینستاگرام، تیک تاک، توییتر و لینکدین. برای این منظور می توانید پست های ارگانیک (رایگان) یا تبلیغات رسانه های اجتماعی پولی را برای بازاریابی فعالیت خود ارسال کنید. در مقاله تبلیغات پزشکان در اینستاگرام نیز می‌توانید نکات جادویی تبلیغات پزشکی در اینستاگرام را مطالعه کنید.
  • بازاریابی ایمیلی: ارسال ایمیل به پایگاه بیماران موجود و بالقوه خود برای یادآوری خدمات شما، به اشتراک گذاشتن اخبار مهم و تشویق آنها به تنظیم قرار ملاقات با شما.
  • بازاریابی ویدیویی: ایجاد ویدیوهای جذابی که به بینندگان در مورد تخصص شما و خدمات ارائه شده در مطب، توضیح می دهد و به آنها دلایلی برای تعیین قرار می دهد.

استراتژی های بازاریابی آنلاین برای مطب پزشکان

برای اکثر پزشکان، بازاریابی اینترنتی یک چشم انداز دلهره آور است. این موضوع بسیار طبیعی است؛ زیرا  به هر حال، شما یک پزشک هستید، نه یک مدیر وب سایت یا متخصص رسانه های اجتماعی.

کانال ‌های متعدد، سایت ‌های بررسی و فهرست ‌های کسب ‌و کار زیادی وجود دارند که می ‌توانید از آنها استفاده کنید و استراتژی ‌های زیادی نیز موجود هستند که می توانید در بازاریابی برای مطب پزشکی خود انتخاب کنید که شامل طراحی وب ‌سایت و شیوه‌های بازاریابی محتوای داخلی نیز می ‌شود.

در ادامه نکات تخصصی برای موفقیت در بازاریابی برای مطب پزشک آورده شده است.

بازاریابی آنلاین مطب پزشکی و کلینیک زیبایی

مخاطب خود را تعریف کنید

بازاریابی دیجیتال برای فعالیت های پزشکی باید هدفمند باشد. بنابراین اولویت این است که بازار هدف خود را مشخص کنید. تعریف مخاطب به شما کمک می کند محتوای مناسب ایجاد کرده و کانال های ارتباطی صحیح را انتخاب کنید.

به عنوان مثال، متخصصان اطفال باید به ایجاد روابط با متخصصان زنان و زایمان برای تقویت شبکه های ارجاع و تمرکز بر کانال های بازاریابی دیجیتال که برای والدین و گروه های خانواده جذاب است، نگاه کنند.

از سوی دیگر، متخصصان سالمندی بهتر است تلاش ‌های ایجاد رابطه را بر روی پزشکان خانواده و امکانات پرستاری متمرکز کنند و در عین حال از کانال ‌های رسانه ‌های اجتماعی استفاده کنند که برای افراد جمعیت مسن ‌تر جذاب است.

در شبکه های اجتماعی فعال باشید

رسانه های اجتماعی می توانند به طور مستقیم بر تصمیمات بیمار در هنگام انتخاب یک مطب یا پزشک خاص تأثیر بگذارند. همچنین می توانید کانال های ارتباطی با بیماران خود را از طریق رسانه های اجتماعی باز کنید.

بنابراین حتی اگر استفاده از رسانه ‌های اجتماعی پیچیده یا غیر ضروری به نظر برسد، یکی از اجزای اصلی بازاریابی دیجیتال برای پزشکان و بازاریابی برای مطب است.

روی کسب و کار محلی تمرکز کنید

هنگام توسعه استراتژی ‌هایی برای بازاریابی آنلاین، پزشکان باید بر منطقه محلی خود تمرکز کنند. زیرا بیماران معمولاً به جای طی کردن مسافت های طولانی، پزشکانی را که در نزدیکی محل زندگیشان هستند را انتخاب می  کنند.

یکی از بهترین راه ‌ها برای سرمایه ‌گذاری در جستجوی محلی، راه ‌اندازی نمایه کسب‌ و کار گوگل (Google Business Profile) است. این ابزار کاملا رایگان است و به بیماران کمک می کند راحت تر مطب شما را پیدا کنند. می ‌توانید نمایه کسب ‌و کار خود را با عکس‌ ها، پیشنهادات، ساعات کاری و موارد دیگر شخصی سازی کنید. علاوه بر این، می  توانید سئوی محلی خود را تقویت کنید و صفحات وب و مقالات را با کلمات کلیدی مبتنی بر مکان، توسعه دهید.

برای مثال، «بهترین متخصص قلب در تهران»، «پزشک متخصص اطفال در اصفهان» یا «جراحی زیبایی در تبریز». اینها به عنوان کلمات کلیدی بلند شناخته می شوند و دسترسی محلی شما را به میزان قابل توجهی افزایش می دهند.

وب سایت خود را بهینه کنید

شکل ظاهری وب ‌سایت پزشکی و نحوه پیمایش آسان در آن، اجزای ضروری حضور آنلاین شما هستند. بنابراین اگر می ‌خواهید در بازاریابی برای مطب موفق تر عمل کنید، تنها با چند ترفند برای در نظر گرفتن ملاحظات فنی، می توان دسترسی و مزایای بیشتری به دست آورید:

  • اگر وب سایت شما سازگار با موبایل نباشد، در نتایج موتورهای جستجو ظاهر نمی شود و ترافیک ارگانیک شما به شدت کاهش می یابد. بنابراین این موضوع را حتما در نظر داشته باشید و وب سایت را به گونه ای طراحی کنید که برای نمایش در موبایل نیز مناسب باشد.
  • به روز رسانی محتوای وب با کلمات کلیدی مرتبط، اطمینان از وجود و صحت متا دیتا و تگ های جایگزین، از جمله پیوندهای داخلی و خارجی کافی و تنظیم یک عبارت کلیدی متمرکز برای هر صفحه، رتبه گوگل شما را بهبود می بخشد. به همین دلیل است که گفته می شود بهینه سازی سئو سایت را حتما جدی بگیرید.

از بازاریابی محتوا استفاده کنید

درک اصطلاحات، فرآیندها و روش های پیچیده پزشکی می تواند برای بیماران ترسناک باشد. نشان دادن دانش و تخصص خود از طریق ایمیل مارکتینگ، مقالات وبلاگ و وبینارها راه های فوق العاده ای برای ایجاد اعتماد و اطمینان بیمار هستند. از محتوای خود برای پاسخ به سوالات رایج و به اشتراک گذاری اطلاعات مفید استفاده کنید. با استفاده از کلمات کلیدی مرتبط فراوان، به طور همزمان رتبه گوگل خود را بهبود می بخشید و دید آنلاین خود را بیشتر می کنید.

اگرچه کمی برنامه ریزی اضافی می طلبد، اما سعی کنید تا جایی که ممکن است ویدیوها را اضافه کنید، زیرا بازاریابان ویدیو تا 66 درصد سرنخ های واجد شرایط بیشتری دریافت می کنند.

روی تبلیغات پولی سرمایه گذاری کنید

بودجه اختصاصی برای تبلیغات پولی در گوگل، فیس بوک، اینستاگرام و سایر مقاصد محبوب آنلاین داشته باشید. به عبارت دیگر، شما باید در جایی که مخاطبان هدف شما وقت خود را می گذرانند، تبلیغ کنید. وب سایت هایی که برای تبلیغات پول پرداخت می  کنند در بالای نتایج جستجوی گوگل ظاهر می شوند و احتمال دیده شده آن ها افزایش خواهد یافت. به علاوه، با هدف قرار دادن تبلیغات بر اساس سن، علایق، رفتارها، جغرافیا و جمعیت ‌شناسی خاص، می ‌توانید اطمینان حاصل کنید که به بیمارانی دسترسی پیدا می ‌کنید که احتمالاً بهترین گزینه برای تخصص پزشکی شما هستند.

دیگر راه‌های تبلیغات پولی، تبلیغات بنری است که سایت‌هایی مانند یکتانت این کار را انجام می‌دهند. به یاد داشته باشید یک بنر تبلیغاتی پزشکی درصفحات وب می‌تواند به اندازه یک بیلبورد تبلیغاتی در بزرگراه ها و خیابان ها و میادین شهر مؤثر باشد و برای شما سودآوری کند چرا که بنر تبلیغاتی درمانی شما در صفحات وب برای هزاران نفر به نمایش گذاشته خواهد و به مکان خاصی محدود نخواهد شد.

خلاصه مطلب

اغلب پزشکان تصور می کنند که فقط باز کردن یک مطب پزشکی برای حضور بیماران در مطب کافی است. اما متاسفانه اینطور نیست. برای اطمینان از پیشرفت کسب و کار خوب، باید در مورد خدمات پزشکی چشمگیری که ارائه می ‌دهید صحبت کنید و بازاریابی برای مطب را در اولویت قرار دهید. بازاریابی پزشکی با استفاده از وب ‌سایت ‌ها، رسانه ‌های اجتماعی، تبلیغات پولی، سئو، بازاریابی ایمیلی، ویدیو و بسیاری از رسانه ‌های دیگر، انجام می شود که به دنبال ارائه محتوا و منابع ارزشمند به بیماران در سراسر زنجیره مراقبت است.

برای اینکه بتوانید بهترین استراتژی ها را در بازاریابی برای مطب پزشکی خود به کار بگیرید لازم است با تیم متخصص در این زمینه همکاری کنید و پیشنهاد ما به شما، همکاری با تیم رُتا (rotacg.com) است. تیم رُتا متشکل از متخصصین و مهندسان مدیریت در زمینه هاي مختلف مانند مارکتینگ، عملیات،حسابداری و مالی و رهبري سرمایه انسانی و همچنین کارشناسانی در حوزه های مختلف درمانی اعم از پزشکی، دندانپزشکی، رادیولوژی، آزمایشگاه و … به بنگاه هایی با دغدغه رشد، تحول و ارتقاء خدمت رسانی می  کند.

پست های مرتبط