-

تکنولوژی های سلامت چیست و چه مزایایی دارند؟

 

پذیرش فناوری در مراقبت های بهداشتی و تکنولوژی های سلامت، در طول سال های مختلف، منجر به تشخیص و درمان بهتر بیماری ها شده است. از میان تمام بخش ‌هایی که از پذیرش فناوری و تکنولوژی بهره می‌ برند، احتمالاً مراقبت‌  های بهداشتی مهم‌ ترین بخش است. در نتیجه کیفیت زندگی را در طول زمان بهبود بخشیده و جان بسیاری را نجات داده است.

استفاده از تکنولوژی های سلامت پیشرفته از سوی پزشکان، نقش بسزایی در بازاریابی برای مطب ایشان دارد. از شرکت‌هایی که در زمینه تجهیزات پزشکی فعالیت دارند، با آگاهی از تکنولوژی های سلامت می‌توانند پرسود ترین تجهیزات پزشکی را شناسایی کنند و با داشتن استراتژی مناسب در بازاریابی تجهیزات پزشکی ، در تجارت خود موفق شوند. در این خصوص می‌توانید از مشاوره حرفه ای و تخصصی گروه رتا ROTA بهره‌مند شوید.

برای اینکه با مزایا و اهمیت فناوری یا تکنولوژی های سلامت، بیشتر آشنا شوید، لازم اطلاعات خود را در رابطه با این موضوع افزایش دهید.

تکنولوژی های سلامت چیست؟

فناوری مراقبت های بهداشتی یا تکنولوژی سلامت، به هر ابزار یا نرم افزار فناوری اطلاعاتی اطلاق می شود که برای افزایش بهره وری بیمارستانی و اداری، ارائه بینش های جدید در مورد داروها و درمان ها یا بهبود کیفیت کلی مراقبت های بهداشتی و درمانی، ارائه و طراحی شده است.

ابزارهای مبتنی بر فناوری و تکنولوژی های سلامت، در هر مرحله از تجربه مراقبت‌ های بهداشتی و درمانی ادغام می ‌شوند تا کیفیت و کارایی را ایجاد کرده و روند درمان را سریعتر و بهتر کنند.

تکنولوژی های سلامت چه مزایایی دارند؟

تکنولوژی سلامت، مزایای بسیار زیادی را به همراه داشته است. به عنوان مثال،IT ، پزشکان را قادر می ‌سازد تا داده‌ های مربوط به سوابق سلامتی بیمار را ذخیره و بازیابی کنند. همچنین ارتباط اطلاعات بیمار را از طریق قالبی خوانا که هر کسی می تواند استفاده کند، افزایش می دهد. در نتیجه احتمال خطاهای دارویی نیز کاهش می یابد. در نهایت، بازیابی اطلاعات بیمار از طریق پایگاه داده بدون بررسی های جدید سلامت را نیز آسان تر می کند. همه فناوری های فوق در مراقبت های بهداشتی و سلامتی، یک چیز مشترک دارند و کمک می کنند تا سلامت و ایمنی بیمار بهبود پیدا کند.

علاوه بر این، استفاده از ابزارهای فناوری پزشکی، ایمنی بیمار را تضمین می کند. به گونه ای که هشدارهایی در مورد دارو و یادآوری ‌ها، گزارش ‌های مشاوره و تشخیص و دسترسی آسان ‌تر به داده‌ های بیمار وجود دارد. این هشدارها می توانند به فرد کمک کنند تا به درمان ها و برنامه های درمانی خاص پایبند باشد. همچنین، ثبت الکترونیکی داده ‌ها می ‌تواند منجر به یکنواختی عملکرد در همه پزشکان شود. در نهایت، استفاده از پرونده الکترونیک سلامت می تواند مراقبت های ارائه شده را برای شرایط رایج بر اساس شواهد گذشته بهبود بخشد.

امروزه از تکنولوژی پزشکی و سلامت، از شدیدترین مورد تا ساده ترین مورد پزشکی مانند شکستن استخوان استفاده می شود. از گچ گرفته تا جراحی رباتیک، پیشرفت تکنولوژی همیشه وجود دارد و قابل بحث نیست.

تکنولوژی های سلامت چیست

نمونه های رایج از تکنولوژی های سلامت

چند نمونه از تکنولوژی های سلامت که کاربردهای زیادی نیز دارند را در زیر معرفی کرده ایم:

  • چاپ سه بعدی: چند سالی است که چاپ سه بعدی در بسیاری از زمینه ها وجود داشته است. اما وقتی صحبت از سلامتی و پزشکی می شود، می تواند ایمپلنت یا حتی مفاصل را برای جراحی ایجاد کند. همچنین در پروتزها رایج است زیرا می ‌تواند اندام‌ های کاملاً منطبق را ایجاد کند که باعث راحتی و تحرک بیشتر می ‌شود.
  • جراحی رباتیک: کنترل، دقت و انعطاف ‌پذیری را به دست‌ های جراح می‌ دهد که تا حد امکان به شکل کاملا غیرتهاجمی برای بیمار عمل کند و اجازه می دهد تا عملیات خاصی را آسان تر یا حتی ممکن کند.
  • ابزارهای دیجیتالی: این فناوری های سلامتی، به عنوان یک ردیاب تناسب اندام برای ردیابی ضربان و سرعت قلب طراحی شدند و به تدریج توسعه پیدا کردند.
  • واقعیت مجازی (VR): واقعیت مجازی در سال‌ های اخیر به ‌شدت در زمینه سرگرمی مورد استفاده قرار گرفته است. اما با این حال، واقعیت مجازی می تواند به دانشجویان پزشکی کمک کند تا تجربیات «زندگی واقعی» در روش ها و درک بصری آناتومی انسان داشته باشند.
  • سلامت از راه دور: این یک بازار بسیار رو به رشد است که به بیماران اجازه می دهد مراقبت های پزشکی را از طریق دستگاه های دیجیتال دریافت کنند. بیماران می توانند به راحتی به پزشک خود دسترسی داشته و همچنین می توانند تشخیص و توصیه های پزشکی را دریافت کنند.

خلاصه مطلب

قدرت تحول آفرین فناوری و تکنولوژی، تاثیر بسیار زیادی در بخش مراقبت های بهداشتی داشته است. اگرچه این بخش نیازمند  افراد بسیار ماهر با سال ‌ها تحصیل است، اما از نظر زیر ساخت ‌ها و ابزارها نیز به تکنولوژی های جدید، بسیار نیازمند است. افزایش امید به زندگی در سرتاسر جهان و پیر شدن جمعیت، منطقه بسیار پرمشتری را برای نوآوری و فناوری در مراقبت های بهداشتی ایجاد می کند. با این حال، به نظر می رسد که نوآوری در این زمینه بسیار قوی است، بنابراین چشم انداز هر سال تغییر می کند.با

پست های مرتبط