-

اهمیت سود سهام بیمارستان برای سرمایه گذاران

 

سود سهام، پرداختی است که یک شرکت برای تقسیم سود با سهامداران خود انجام می دهد. این سود، به طور منظم پرداخت می شود و یکی از راه هایی است که سرمایه گذاران از سرمایه گذاری در سهام، درآمد کسب می  کنند.

 افرادی که در سهام بیمارستان های خصوصی و یا دولتی سرمایه گذاری می کنند نیز، انتظار دارند سود سهام بیمارستان را در دوره های مشخصی دریافت کرده و از این طریق به درامدی که انتظار دارند، دست پیدا کنند.  اگر از علاقه‌مندان به سرمایه گذاری در این زمینه هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله « سهام بیمارستان چیست » را مطالعه کنید. در صورتی که در حوزه ارزشگذاری سهام مراکز درمانی یا خرید و فروش سهام مراکز درمانی به مشاوره تخصصی نیاز دارید، از طریق راه‌های ارتباطی موجود با تیم حرفه‌ای رُتا در ارتباط باشید

دلایل اصلی که بیان می کند چرا سود سهام بیمارستان برای سرمایه گذاران اهمیت دارد شامل این واقعیت است که سود سرمایه گذاری، سهام را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد، معیاری اضافی برای تحلیل بنیادی ارائه می دهد، ریسک کلی سبد سهام را کاهش می دهد، مزایای مالیاتی ارائه می دهد و به حفظ قدرت خرید سرمایه کمک می کند.

در ادامه این بخش با ما همراه بمانید تا اطلاعات بیشتری در رابطه با اهمیت سود سهام بیمارستان برای سرمایه گذاران کسب کنید.

سود سهام بیمارستان چگونه کار می کند؟

سود سهام به ازای هر سهم از سهام پرداخت می شود؛ یعنی اگر شما صاحب 30 سهم از سهام یک بیمارستان هستید و آن بیمارستان 2 میلیون ریال سود نقدی سالانه پرداخت می کند، به اندازه 60 میلیون ریال در سال، سود سهام دریافت خواهید کرد.

معمولاً سود سهام بر روی سهام عادی یک بیمارستان یا شرکت پرداخت می شود. انواع مختلفی از سود سهام وجود دارد که بیمارستان یا شرکت مورد نظر، می تواند برای پرداخت به سهامداران خود انتخاب کند.

  • سود نقدی: رایج ترین نوع سود سهام است و عموماً این مبلغ به صورت نقدی مستقیماً به حساب کارگزاری سهامداران پرداخت می شود.
  • سود سهام: به جای پرداخت نقدی، شرکت ها می توانند با سهام اضافی به سرمایه گذاران نیز پرداخت کنند.
  • برنامه های سرمایه گذاری مجدد سود سهام : سرمایه گذاران در این شرایط می توانند هر سود سهام دریافتی را مجدداً در سهام بیمارستان سرمایه گذاری کنند.
  • سود ویژه : این سود، به تمام سهام عادی یک شرکت پرداخت می شود، اما مانند سود سهام عادی تکرار نمی شود. یک شرکت اغلب برای تقسیم سودی که طی چندین سال انباشته شده و نیاز فوری به آن ندارد، سود سهام ویژه صادر می کند.
  • سود سهام ترجیحی برای صاحبان سهام ممتاز : سهام ممتاز نوعی سهام است که کمتر شبیه سهام و بیشتر شبیه اوراق قرضه است. این سود سهام معمولاً به صورت سه ماهه پرداخت می شود، اما برخلاف سود سهام عادی، سود سهام ممتاز معمولاً ثابت است.

هر چند وقت یک بار سود سهام بیمارستان پرداخت می شود؟

قبل از پرداخت سود سهام بیمارستان یا هر شرکت دیگری، هیئت مدیره یک شرکت باید هر سود سهام را تصویب کند. سپس شرکت زمان پرداخت سود، میزان سود و تاریخ تقسیم سود را اعلام خواهد کرد. سرمایه گذاران باید سهام را حداقل دو روز قبل از تاریخ رسمی پرداخت سود سهام (“تاریخ ثبت”) خریداری کرده باشند تا آن پرداخت را دریافت کنند. پرداخت سود سهام بیمارستان و سایر شرکت ها معمولا به صورت ماهانه، سه ماهه یا شش ماهه انجام می شود.

سود سهام بیمارستان و سود سهام داروخانه بیمارستان

چرا سود سهام برای سرمایه گذاران مهم است؟

دلایل زیادی وجود دارد که نشان می دهند چرا سود سهام بیمارستان یا هر سهام دیگری برای سرمایه گذاران مهم است. در زیر به تعدادی از این دلایل اشاره کردیم:

رشد و گسترش سود

یکی از مزایای اولیه سرمایه گذاری در شرکت ها و بیمارستان های دارای سهام این است که سود سهام در طول زمان به طور پیوسته رشد می کند. بیمارستان ها و شرکت های معتبری که سود سهام پرداخت می  کنند، معمولاً سال به سال سود سهام خود را افزایش می دهند.

کاهش ریسک و نوسانات

سود سهام یک عامل اصلی در کاهش ریسک و نوسانات کلی سرمایه است. از نظر کاهش ریسک، پرداخت سود سهام، هر گونه زیان ناشی از کاهش قیمت سهام را کاهش می دهد. مطالعات از لحاظ تاریخی نشان داده اند که سهامی که سود سهام پرداخت می کند در طول دوره های بازار نزولی، عملکرد بهتری نسبت به سهامی که سود سهام پرداخت نمی کند، دارد.

حفط قدرت خرید سرمایه

سود سهام می تواند در زمینه دیگری که سرمایه گذاران گاهی اوقات در نظر نمی گیرند، مانند تأثیر تورم بر بازده سرمایه گذاری، کمک کننده باشد. برای اینکه سرمایه ‌گذار به سود خالص واقعی از یک سرمایه ‌گذاری پی ببرد، سرمایه ‌گذاری باید ابتدا بازده کافی برای غلبه بر کاهش قدرت خرید ناشی از تورم را فراهم کند.

به عنوان مثال، اگر سرمایه ‌گذار، سهامی داشته باشد که در طول یک سال قیمت آن 3 درصد افزایش می‌ یابد، اما تورم آن 4 درصد است، از نظر قدرت خرید سرمایه، سرمایه ‌گذار در واقع 1 درصد ضرر کرده است. با این حال، اگر همان سهامی که 3 درصد افزایش قیمت داشته، سود سهام 3 درصدی را نیز ارائه دهد، سرمایه گذاری با موفقیت سودی را برگردانده است که از تورم پیشی گرفته و نشان دهنده یک سود واقعی در قدرت خرید برای سرمایه گذار است.

خلاصه مطلب

سود سهام این مزیت را دارد که بدون کاهش مانده نقدی شرکت، به سهامداران پاداش می دهد و می تواند بخش قابل توجهی از بازده کل سرمایه گذاران را در طول زمان تشکیل دهد. شرکت ها و بیمارستان هایی که سود سهام پرداخت می کنند، تمایل دارند هم به طور مداوم سودآور باشند و هم متعهد به پرداخت سود سهام برای آینده قابل پیش بینی باشند. اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در رابطه با سهام بیمارستان و سود سهام بیمارستان کسب کنید، حتما با کارشناسان و متخصصان رُتا (ROTA) مشورت کنید تا بتوانید بهترین و پر بازده ترین سهام بیمارستان را خریداری کرده و یک سرمایه گذاری مطمئن داشته باشید.ش

پست های مرتبط