-

حسابداری پزشکان

 

اگر می ‌خواهید در بخش مراقبت ‌های بهداشتی کار کنید اما ترجیح می‌ دهید یک نقش تجاری محور داشته باشید، حرفه حسابداری پزشکی ممکن است برای شما مناسب باشد. حسابداری پزشکان ، شامل مدیریت مالی یک بیمارستان ، مطب، کلینیک، یا سایر مراکز بهداشتی درمانی است. درک اینکه حساب داری پزشکان یا مراقبت های بهداشتی چیست می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا می خواهید وارد این صنعت شوید یا خیر.

همچنین، از آنجایی که پزشکان بر حفظ جان و بهبود سلامت بیماران خود تمرکز می کنند، معمولا زمانی برای رسیدگی به صورت حساب، پرداخت ها و مالیات ها ندارند. در اینجاست که حساب داری پزشکی یا مراقبت های بهداشتی وارد عمل می شود تا زندگی را برای کسانی که صاحب یا اداره کننده یک بیمارستان، کلینیک یا هر مرکز بهداشتی دیگری هستند، آسان تر کند.

در ادامه این بخش، اطلاعات اولیه ای که باید در مورد حسابداری پزشکان بدانید را مورد بحث قرار خواهیم داد.

حسابداری پزشکی چیست؟

حسابداری پزشکی ، شباهت های زیادی با سایر نقش های حسابداری حرفه ای دارد. به عنوان مثال، حسابداران مراقبت های بهداشتی، گزارش ها را تجزیه و تحلیل می کنند، سوابق مالی را حفظ می کنند و تجزیه و تحلیل جریان نقدی را دنبال می کنند. تفاوت اساسی بین حسابداری پزشکان و سایر انواع حسابداری شامل لایه های پیچیده مرتبط با مراقبت های بهداشتی از این توابع است.

به عبارت بهتر، حسابداری پزشکی، فرآیند نظارت و ثبت درآمد و هزینه های یک مرکز پزشکی است. این فرآیند برای اطمینان از پایبندی مرکز به بودجه خود ضروری است و می تواند بالاترین کیفیت مراقبت از بیمار را ارائه دهد. همچنین حسابداری مراقبت های بهداشتی یا پزشکی، تضمین می کند که این مرکز به مقررات مالی که دولت وضع کرده، پایبند است.

به طور کلی، حسابداری مراقبت های بهداشتی یا پزشکی، شاخه ای از حسابداری است که بر جمع آوری و گزارش گیری اطلاعات مالی برای سازمان های بهداشتی و درمانی تمرکز دارد.

حسابداری پزشکی

در حسابداری پزشکان چه کارهایی انجام می‌شود؟

یک حسابدار مراقبت های بهداشتی وظایف زیر را بر عهده دارد:

حسابداری تعهدی

یک حسابدار پزشکی، حسابداری تعهدی را انجام می دهد، یعنی زمانی که یک سازمان هزینه ها و درآمدها را بلافاصله پس از جمع آوری یا کسب آنها تشخیص می دهد. به عنوان مثال، بیمار را تصور کنید که برای درمان فوری به اورژانس بیمارستان مراجعه می کند. بیمارستان بلافاصله به بیمار صورتحساب می دهد، بنابراین این وظیفه حسابدار مراقبت های بهداشتی است که درآمد و هزینه های مرتبط را ثبت کند.

حسابداران پزشکی که حسابداری تعهدی را انجام می دهند به سازمان خود کمک می کنند تا سوابق دقیق تری داشته باشد. آنها مهارت های سازمانی عالی دارند، زیرا ردیابی درآمدی که سازمان هنوز جمع آوری نکرده است ممکن است گیج کننده باشد. این حسابداری حرفه ای از نرم افزار پیشرفته برای مدیریت فرمول ها و توابع پیچیده استفاده می کند و بینش بهتری نسبت به فعالیت هایی که در یک فصل مشخص انجام می شود ارائه می دهد.

حسابداری نقدی

بسته به محل کار، برخی از حسابداران پزشکی و مراقبت های بهداشتی ممکن است حسابداری نقدی را اجرا کنند. حسابداری نقدی فرآیند ثبت هزینه ها و درآمدها در زمانی است که سازمان واقعاً پول پرداخت یا دریافت می کند. این فرآیند می تواند به سازمان کمک کند تا با دقت بیشتری بفهمد چه بودجه ای در دسترس دارد. با این حال، بیماران ممکن است ماه ها منتظر بمانند تا پرداخت ها را انجام دهند، بنابراین یک حسابدار مراقبت های بهداشتی مسئول اجرای برنامه ریزی و مهارت های سازمانی استثنایی است.

گزارش نویسی

یک حسابدار پزشکی، مسئول تهیه بسیاری از اسناد و مدارک است که عملیات مالی سازمان خود را نشان می دهد. آنها ممکن است بسته به ارتباط اسناد، این اسناد را با پرسنل مدیریت ارشد، سهامداران یا عموم مردم به اشتراک بگذارند. برخی از اطلاعاتی که حسابداران پزشکی در این گزارش ها گردآوری می کنند شامل تغییرات در خالص دارایی ها، صورت های عملیات و جریان های نقدی است.

پیگیری استهلاک

از آنجایی که بیمارستان ها و سایر مراکز درمانی، از دارایی های مستهلک مانند تجهیزات پزشکی و زیرساخت های فناوری اطلاعات استفاده می کنند، حسابدار پزشکی، مسئول ردیابی ارزش این دارایی ها است. آنها این کار را با محاسبه بهای اولیه دارایی و تعیین عمر مفید آن شروع می کنند و سپس، می توانند هزینه استهلاک دارایی را برای هر ماه، سه ماهه یا سال ثبت کنند.

چه کسانی می تواند از حسابداری پزشکی استفاده کنند؟

بسیاری از پزشکان ممکن است زمان یا منابع لازم برای یادگیری حسابداری مراقبت های بهداشتی را نداشته باشند. اما خوشبختانه، برخی از متخصصان در جنبه های مالی در صنعت پزشکی تخصص دارند.

به طور کلی، حسابداری پزشکان برای موارد زیر در دسترس و سودمند است:

 • بیمارستان ها
 • کلینیک های پزشکی
 • مطب ها و کلینیک های تخصصی
 • خانه های سالمندان و امکانات زندگی کمکی
 • آزمایشگاه ها و کلینیک های تشخیصی
 • مطب های دندانپزشکی
 • مطب های ارتودنسی
 • کلینیک های سرپایی
 • هر سازمان دیگری در صنعت مراقبت های بهداشتی و پزشکی

حسابدار پزشکی

وظایف شغلی حسابدار پزشکی

حسابداران پزشکی طیف وسیعی از مسئولیت ها را بر عهده دارند که می تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. تهیه اظهارنامه مالیاتی برای افراد یا مشاغل کوچک
 2. اندازه گیری درآمدها و هزینه ها
 3. بررسی سوابق پزشکی و ادعاهای بیمه برای اطمینان از رسیدگی صحیح به مطالبات
 4. تهیه گزارش های مالی برای استفاده داخلی توسط مدیران یک سازمان پزشکی و درمانی شامل پیش بینی جریان نقدی و بودجه
 5. محاسبه مالیات بر درآمد ناخالص ناشی از خدمات ارائه شده توسط پزشکان یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی
 6. کمک به صدور صورتحساب، جمع آوری و رسیدگی به خسارت برای شرکت های بیمه سلامت
 7. ارائه خدمات مالی مانند حسابرسی، حسابداری و خدمات بودجه بندی به ارائه دهندگان پزشکی مانند بیمارستان ها، کلینیک ها و مطب پزشکان
 8. تطبیق پرداخت های خسارت با شرکت های بیمه یا سازمان های دولتی برای اطمینان از صحت
 9. محاسبه مالیات حقوق و دستمزد و سایر کسر مالیات از چک حقوق کارمندان
 10. تهیه صورتهای مالی و اظهارنامه مالیاتی برای شرکتها
 11. تخصیص درآمد
 12. محاسبه استهلاک

یکی از مهمترین وظایف حسابداران بهداشت و درمان، رسیدگی به ترازنامه است. ترازنامه تخمینی از تمام دارایی‌ ها و بدهی ‌ها و همچنین تفاوت بین کل دارایی ‌ها و کل بدهی ‌ها را فهرست می ‌کند و برآورد جاری از ارزش خالص شرکت را ارائه می‌ دهد.

خلاصه مطلب

حسابداران پزشکی مسئول اطمینان از این موضوع هستند که مراکز پزشکی، بیمارستان ها و سایر سازمان های مراقبت های بهداشتی دارای سوابق مالی دقیق هستند. آنها معمولاً با پزشکان، پرستاران و سایر متخصصان پزشکی کار می کنند تا اطمینان حاصل کنند که همه تراکنش ها به درستی ثبت و حسابرسی می شوند. حسابداری پزشکی همچنین ممکن است وظیفه حسابرسی دفاتر این سازمان ها را داشته باشند تا مطمئن شوند که آنها از رویه ها و قوانین حسابداری مناسب پیروی می کنند.

اگر تصمیم دارید به عنوان حسابدار پزشکی فعالیت کنید یا به دنبال یک حسابدار پزشکی حرفه ای هستید، وقت آن رسیده است که از خدمات تیم مشاوره کسب و کار رُتا (ROTA) کمک بگیرید. .در حال حاضر عمده فعالیت این شرکت در زمینه بهداشت و درمانی در جهت بهبود کیفیت خدمات درمانی کشور است.

پست های مرتبط